Czy odżywka białkowa jest konieczna?

Koncentrat białka serwatkowego

Dzisiaj porozmawiamy o odżywkach białkowych. Bardzo dużo osób nadal nie wie co to jest i często mylą je z różnego rodzaju “sterydami” czy innymi magicznymi proszkami, które powodują, że stajesz się koksem w kilka dni czy tygodni. Często nawet lekarze rodzinni nie wiedzą co to do końca za produkt i z czym wiążę się jego suplementacja.

Co to jest to Whey?

Whey, czyli serwatka, a dokładniej mówiąc białko serwatkowe, które powstaje z serwatki. Serwatka natomiast, to produkt uboczny przy produkcji sera. W początkowej fazie nie ma ona wystarczająco dużej ilości białka, dlatego producenci poddają ją procesowi ultrafiltracji, czyli oddzielają białko z serwatki od tłuszczu i laktozy. W efekcie czego powstaje najpopularniejsza forma białka, czyli WPC80, co oznacza że mamy 80% białka w 100g produktu.

Stereotypy

Twoja mama myśli, że białko to steryd? Twój kolega, który nigdy nie był na siłowni myśli, że białko spowoduje, że nagle staniesz się koksem bez szyi? Nic bardziej mylnego! Białko należy zakwalifikować do produktów spożywczych, czyli do tych samych produktów co kurczak czy twaróg. Ponadto białko serwatkowe charakteryzuje się jedną z najwyższych wartości odżywczych wśród wszystkich białek.

Odżywka białkowa zawiera także słynne BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, dlatego nie trzeba dodatkowo suplementowac się właśnie BCAA. Ponadto jeżeli wasza dieta bogata jest w różnorodne produkty i czerpiecie białko z różnych źródeł, to jednocześnie dbacie o profil aminokwasowy, który się uzupełnia.
Badania pokazują, że suplementacja odżywką białkową to nie tylko duże mięśnie, ale także szereg korzyści zdrowotnych. Aminokwasy zawarte w białku wspomagają m.in. układ odpornościowy, działają przeciw starzeniu się, czy przeciw nowotworowo.

Trzy rodzaje białka serwatkowego

Do wyboru mamy trzy rodzaje białka serwatkowego:

  • koncentrat
  • izolat
  • hydrolizat

Koncentrat ma w sobie większą zawartość tłuszczu, dzięki czemu otrzymujemy więcej wartości odżywczych i zdrowotnych. Ponadto tłuszcz pozwala uzyskać lepszy, pełniejszy smak, a konsystencja jest gęstsza. Oczywiście nie zawsze koncentrat jest jedynym właściwym wyborem. Jeżeli np. nie tolerujesz laktozy lub jesteś na redukcji, gdzie liczy się dosłownie każdy gram tłuszczu, to izolat będzie lepszym wyborem dla Ciebie.

Co to Kazeina?

Białko serwatkowe ma jeszcze swojego brata Kazeinę. Białko serwatkowe po spożyciu, gdy trafia do naszej krwi bardzo szybko podbija poziom aminokwasów, ale też szybko opada ich stężenie. Trwa to ok. 3 godzin. Natomiast Kazeina trafia do naszego krwiobiegu i podnosi poziom aminokwasów o wiele niżej niż wspomniane białko, jednak utrzymuje je dłużej w organizmie, ok. 8 godzin. Jej główną funkcją jest ochrona białek przed rozpadem. Kazeina to np. serek wiejski czy twaróg.
Najlepiej łączyć oba te produkty w codziennej diecie. Białko serwatkowe podbije odpowiednio poziom aminokwasów, a Kazeina pozwoli je utrzymać przez dłuższy okres.
Powinniśmy pamiętać, aby stosować zróżnicowaną dietę i czerpać białko z różnych źródeł.

Czy odżywka białkowa jest niezbędna?

Oczywiście, że nie. Jeżeli jesteś w stanie utrzymać swoją dietą odpowiedni poziom białka bez pomocy odżywki, to nie potrzebujesz dodatkowej suplementacji. Jeśli jednak nie jesteś w stanie utrzymać odpowiedniej diety, dieta jest monotonna (białko pochodzi np. tylko z kurczaka), lub po prostu nie masz czasu na przyrządzenie odpowiedniego posiłku i chcesz szybko uzupełnić białko, to taki suplement będzie dla Ciebie idealny.
Należy również pamiętać, że odżywkę białkową można stosować do różnych potraw, nie tylko jako shake.

Białko serwatkowe możesz kupić np. >> TUTAJ <<