14 porad jak schudnąć bez diety i liczenia kalorii!

Jak schudnąć bez diety

Pierwszą rzeczą jaką musicie sobie uświadomić, to mechanizm działania wszystkich diet, czy to dieta kapuściana, dieta warzywna, owocowa. Cokolwiek by to nie było, to wszystkie z nich mają jeden podstawowy cel, mają spowodować, że osoba ją stosująca będzie spożywać mniej kalorii, a w konsekwencji schudnie, ponieważ będzie w deficycie energetycznym. I tak się dzieje zawsze gdy ograniczamy pewne produkty, makroskładniki, bądź grupy produktów. Tak samo działają wszystkie diety bez glutenu, bez laktozy, bez owoców. Gdy ograniczymy pewną dostępność pożywienia, to w konsekwencji jemy mniej. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety czy systemu odżywiania zadaj sobie pytanie, czy będziesz w stanie trzymać się jej długofalowo. Jeżeli nie, to musisz znaleźć coś innego, gdyż zaraz po zakończeniu takiej diety, nawet jeżeli schudłeś, wrócisz momentalnie do starych nawyków żywieniowych, co w konsekwencji sprawi, że wrócisz też do swojej starej wagi. Poza tym diety eliminacyjne mogą prowadzić do niedoborów pewnych potrzebnych nam elementów.

Zamiast tego typu diet eliminacyjnych poniżej przedstawiam kilka zasad, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy, bez nadmiernego obciążania się zarówno fizycznie jak i psychicznie. Są to zasady głównie dla osób które chcą wyglądać zdrowo, chcą mieć zdrowy, przyzwoity poziom tkanki tłuszczowej, ale nie szykują się na profesjonalne zawody itp.

1. Odstawiamy wszystkie napoje kolorowe, które dostarczają nam tylko i wyłącznie kalorii i żadnej innej wartości odżywczej. Przeciętny Polak wypija ok. 1 litr takich napojów, co daje 450 kalorii dziennie. Wystarczy zamienić tego typu produkty na np. wodę (coś bezkalorycznego) i już to daje w skali miesiąca 2kg mniej tkanki tłuszczowej.

2. Ograniczenie smażenia, lub smażenie na bardzo małej ilości tłuszczu (ew. wycieranie całości ręcznikiem papierowym). Jeżeli smażysz dwa razy dziennie i używasz 10ml oliwy z oliwek lub oleju, to wystarczy że zmienisz to na gotowanie lub pieczenie. Dzięki temu dostarczysz organizmowi 180 kalorii mniej dziennie, co w perspektywie miesiąca może przełożyć się na 1 kilogram mniej tkanki tłuszczowej.

3. Kompletna rezygnacja z cukru stołowego, ewentualnie zamiana go na słodzik (słodziki w świetle literatury nie mają żadnego badania na ludziach, które by potwierdzały, że ich stosowanie niesie za sobą jakieś negatywne konsekwencje).

Zamiennik cukru

4. Zmiana produktów, które dostarczają nam bardzo małą sytość na te którymi najemy się bardziej, które zawierają więcej błonnika, np. zmiana płatków kukurydzianych na płatki owsiane, zmiana białego pieczywa na pieczywo pełnoziarniste. Tego typu zmiany spowodują, że będziemy bardziej syci, co przełoży się na spożywanie mniejszej ilości kalorii.

5. Jeżeli chodzi o kompozycję posiłków, to staraj się, aby chociaż w jednym albo dwóch posiłkach w ciągu dnia znalazło się białko, źródło pełnowartościowych węglowodanów i źródło zdrowych tłuszczy. Białko jest ogólnie najbardziej sycącym makroskładnikiem, węglowodany to błonnik i duża objętość, a tłuszcz spowoduje spowolnienie tempa żołądka.

6. Białko najlepiej spożywać w każdym możliwym posiłku i powinno go być stosunkowo dużo (co najmniej 20-30g białka na jeden posiłek).

7. Do tego należy spożywać 2-4 litrów wody dziennie, można ją popijać podczas posiłków (nie ma żadnych przeciwwskazań aby to robić).

8. Nie podjadać między posiłkami! Podjadanie powoduje, że spożywamy większą ilość kalorii niż rzeczywiście potrzebujemy.

9. Jeżeli chodzi o liczbę posiłków, to ten aspekt nie ma wpływu na metabolizm, ale może powodować, że będziemy bardziej syci w ciągu dnia, dlatego najlepiej dostosować ten element pod swoje preferencje. Osobiście polecam spożywać od 3-5 posiłków dziennie o stałych porach, tak abyś przyzwyczaił się, że jesz o danej godzinie.

10. To że nie liczymy kalorii nie oznacza, że nie powinniśmy kontrolować naszego ciała, nadal powinniśmy się ważyć, robić pomiary, robić zdjęcia.

11. Higiena jedzenia. Powinniśmy jeść wolno i świadomie, należy także pamiętać aby się nie przejadać (jeść do momentu najedzenia). Ważną umiejętnością jest także odróżnianie głodu fizycznego (głód fizyczny, to taki, kiedy zjedlibyśmy praktycznie każdą potrawę) od głodu psychicznego (głód psychiczny to zazwyczaj ochota na coś słodkiego, dobrego).

12. Należy pamiętać o aktywności w ciągu dnia. Jeżeli będziemy pochłonięci jakimś zajęciem, to automatycznie będziemy jeść mniej, nie będziemy mieli na to czasu i nawet nie będziemy o tym myśleć. Jak się nudzimy, to z nudy pcha nas do podjadania i pochłaniania niezliczonej liczby kalorii.

13. Starajcie się nie jadać na mieście. Przygotowując posiłki samemu macie większą kontrolę nad ilością spożywanych kalorii, wiecie co jecie, i z reguły posiłki te będą zdrowsze.

14. Starajcie się redukować spożywane słodycze w ciągu dnia. Jeżeli spożywacie codziennie kostkę czekolady, to spróbujcie chociaż zredukować tą ilość do np. dwa razy w tygodniu.